חטיבת גבעתי בחרה במערכת IDEA ALM של חברת אידאה מערכות מידע למחשוב מרכז המורשת של החטיבה המוקם במצודת יואב

חטיבת גבעתי בחרה במערכת IDEA ALM של חברת אידאה מערכות מידע למחשוב מרכז המורשת של החטיבה המוקם במצודת יואב

אתר המורשת של חטיבת גבעתי נמצא במבנה ההיסטורי של משטרת עירק – סואידן, או בשמה כיום מצודת יואב. באתר קיים מוזיאון המתעד את תולדות החטיבה ומבצעיה ממלחמת השחרור ועד למבצע צוק איתן, בנוסף למוזיאון גם ספריה ומרכז הנצחה לחללי החטיבה לדורותיה, בחצר המצודה תצוגה קטנה של כלים משוריינים. לאורך שנות פעילותה של חטיבת גבעתי נאספו בארכיון אלפי מסמכים החל משנת היווסדה ועד להיום, בנוסף אוספים רבים של תמונות, סרטים, מודעות ואוספים אישיים.

לאחר תהליך ארוך בחרה חטיבת גבעתי בחברת אידאה מערכות מידע הישראלית  ובמערכת IDEA ALM  על מנת שתספק לה פתרון מלא לניהול מרכז מורשת, כאשר השאיפה ליצור מרכז מידע מוסדר של כל האוספים מהעבר ומההווה על מערכת מרכזית אחת שתונגש בצורה נוחה לציבור הרחב. בעתיד יורחב מרכז המידע ואליו יועלו צילומים, מסמכים הקלטות ועדויות שיאספו מלוחמי גבעתי בעבר ובהווה.

יעקב שקד, סמנכ"ל השיווק בחברה מסר כי "חברת אידאה מערכות מידע מברכת את חטיבת גבעתי על הבחירה בחברת אידאה, חברה ישראלית, ועל הצטרפותה של חטיבת גבעתי למעגל הלקוחות של אידאה. באמצעות הטכנולוגיה והניסיון של אידאה בתחום הזה יוכל מרכז המורשת של חטיבת גבעתי להיות בשורה הראשונה של מרכזי המורשת המובילים בתחום התיעוד והנגשת החומרים ההיסטוריים."

יעל מאור, מנהלת מחלקת הפרויקטים בחברה מסרה כי "בשלב הראשון יכלול פרויקט המחשוב סריקה של מאות מסמכים, תמונות וחומרי אפאמרה מגוונים, בשלב השני יתבצע אפיון למערכת IDEA ALM, ובשלב השלישי יונגשו החומרים בצורה נוחה ומהירה לציבור הרחב. כל זה התאפשר אודות ליכולת הייחודית של מערכת IDEA ALM לניהול מידע מגוון של מוזיאון, ארכיון וספריה יחד כמרכז מורשת, על בסיס נתונים משותף אחד, תוך שמירה על תהליכי העבודה והמונחים המקצועיים בכל תחום בנפרד. עוד כחלק מהפרויקט תותקן המערכת בחוות השרתים המתקדמת של אידאה הכוללת שירותים מקצועיים כמו תחזוקת בסיס הנתונים, גיבויים, שחזורים, עדכונים שוטפים ואבטחת מידע"

על חטיבת גבעתי:

ב30 בנובמבר יום לאחר החלטת עצרת האומות המאוחדות לחלק את ארץ ישראל לשתי מדינות,יצאה פקודה להקמת חטיבות לוחמות של ההגנה, בין החטיבות הייתה חטיבת גבעתי, שקיבלה את המספר חטיבה 5 וכמפקדה הראשון התמנה שמעון אבידן. במלחמת השחרור הגנה החטיבה על מרחב תל-אביב והשתתפה בליווי שיירות לירושלים. אחת מפעולותיהם של לוחמי החטיבה במלחמה הייתה מניעת ניתוקו של היישוב נגבה על-ידי הכוחות המצרים משאר שטחי ישראל. פעולה זו נעשתה על-ידי יחידת הג'יפים של החטיבה, אשר לה הוענק השם "שועלי שמשון". בעקבות פעולה זו קיבלה החטיבה את סמלה – השועל. בקיץ 1956 הוסבה חטיבת גבעתי הסדירה לחטיבת חרמש במילואים, והשתתפה בקרבות מלחמת ששת הימים ויום הכיפורים בגזרה המצרית. בשנת 1983 לאור אירועי מלחמת לבנון הוחלט  על הקמתה מחדש של חטיבת גבעתי, כאחת מחמש חטיבות החי"ר הסדירות של צה"ל. מאז ועד היום עוסקת בשמירת הביטחון השוטף לאורך גבולות המדינה.

 על חברת אידאה:

אידאה מערכות מידע, הינה חברת תוכנה בינלאומית, המובילה בתחום ניהול המידע במוסדות מורשת ותרבות ומאפשרת ניהול, שימור וחשיפה של כל נכסי המידע בארגונים אלה. מערכת IDEA ALM (Archive, Library, Museum) מביאה לידי ביטוי את תפיסת ה ALM של אידאה לשילוב כל המידע ההיסטורי והתרבותי תחת מערכת אחת. באמצעות תשתית אינטגרטיבית ורב לשונית זו מספקת אידאה פתרון שלם המכסה את כל האספקטים לניהול מידע במוסדות מורשת ותרבות היסטורית – החל מקבלת המידע, דרך מיונו וניהולו ועד לחשיפתו והנגשתו לציבור הרחב. אידאה פועלת בישראל, אירופה ובארה"ב.

IDEA Alm