הג'וינט העולמי

רקע

ארגון הג'וינט העולמי ( Joint Distribution Committee - JDC ) הוא הארגון היהודי הומניטרי הגדול בעולם, אשר הוקם כדי לעזור לקהילות יהודיות ברחבי העולם.
ארכיון הג'וינט העולמי מתעד את פעילות הג'וינט בכל העולם כולל זו שבישראל, מראשית הקמת הג'וינט בשנת 1914 ועד היום. בארכיון עשרות אלפי תיקים שהגיעו ממשרדי הג'וינט בעולם, מעל מיליון מסמכים ואוסף של עשרות אלפי תצלומים וסרטים. בארכיון  ניתן למצוא גם אלבומי תמונות, מאגר שמות, סרטי וידאו ואודיו, דוחות שנתיים ופרסומים של הג'וינט וכן ספרים, תזות ל-מ.א. ותזות לדוקטורט אשר נכתבו על פעילות הג'וינט.
הארכיונים של הארגון בירושלים ובניו יורק פועלים בשיתוף פעולה, מאפשרים גישה לאוספים הארכיוניים ומשרתים חוקרים מכל העולם.

הצורך

ארגון הג'וינט העולמי חיפש מערכת לניהול הארכיון, מתוך שאיפה לחשוף את החומרים ברשת האינטרנט, הן למטא דתה והן לקבצים הסרוקים. כמו כן שאף המוסד למחשב את הארכיון הראשי בניו יורק וכן את הארכיון בירושלים על אותה המערכת, כדי לנהל את כלל מאגרי המידע בארגון בצורה ריכוזית ובכך לאפשר גישה מקסימאלית ונוחה לכלל המידע בארגון באתר אחד. הדרישה העיקרית הייתה למערכת המאפשרת ניהול מקצועי ונותנת מענה מתקדם בהתאם לסטנדרטים המקובלים בתחום והפונקציונליות המקצועית הנדרשת.

הפתרון

IDEA Arc הינה מערכת לניהול מידע דינאמי המותאמת לארכיונים, באמצעותה ניתן להפוך את המידע האצור בארכיון לנגיש עבור הקהל הרחב. המערכת כוללת תכונות ייחודיות לארכיונים כגון הורשה אוטומטית של נתונים בין רשומות מאוספים שונים, קישורים היררכיים בין הרמות השונות של המבנה האדמיניסטרטיבי בארכיון, ניהול תהליך ספר נכנסות ועוד. כמו כן תומכת המערכת בסטנדרטים הבינלאומיים המקובלים בעולם הארכיונאות
( ISAD G, EAD ,ISAAR ) ומאפשרת יכולות שיתוף מידע מתקדמות בין ארכיונים שונים והתקשרויות בין מערכות שונות, המהוות בסיס להשתלבות בקטלוגים מאוחדים ופורטלים בינלאומיים.

היישום

הפרויקט שהחל בשנת 2008 כלל מחשוב סניפי ארכיון הג'וינט בניו יורק ובירושלים במערכת מרכזית אחת, בניית עץ היררכי בהתאם לרמות הלוגיות השונות של הארכיון, מעבר לעבודה בהתאם לתקן ה ISAD.G , תהליך דיגיטציה מקיף והעלאת החומרים לרשת האינטרנט בשני ממשקי חיפוש.
תהליך הדיגיטציה כלל את כל אוספי הארכיון המכילים למעלה ממילון מסמכים, עשרות אלפי תיקים ומגוון רב של סוגי חומר, ובוצע בשיתוף פעולה עם חברת סריקות חיצונית ביבשת אסיה. כבר במהלך הסריקה בוצע קטלוג חלקי של הנתונים על ידי חברת הסריקה, בהתאם לשדות המידע שנקבעו באפיון. לאחר ביצוע הסריקות הועברו התמונות והמסמכים בפורמט דיגיטאלי, והנתונים הטקסטואליים בפורמט EAD לארכיון, לקליטתם במערכת IDEA Arc . תהליך הקליטה במערכת כלל הקמה של פריטים חדשים, קישור שלהם למבנה ההיררכי, קליטת המטא-דטה, חלוקת הקבצים בתיקיות המתאימות ברשת הלקוח וקישורם לפריטי המידע התואמים במערכת. לאחר מכן, קוטלגו הרשומות באופן יסודי ומקצועי יותר על ידי אנשי ארגון הג'וינט.
העלאת החומרים לאינטרנט התבצעה לאחר שלבי הדיגיטציה הראשונים ובאופן הדרגתי.
כיום מיוצגים בקטלוג האינטרנטי של ארכיון הג‘וינט חומרי הארכיון של הארגון, כולל מאגרי התמונות, מאגר השמות וvמאגר הטקסטואלי המכיל תיקים ומסמכים. העלאת הקטלוג של מאגר השמות של ”פליטים ומהגרים“ לאינטרנט יושמה באמצעות ממשק ה API  של אידאה. המאגרים הנוספים נחשפו באמצעות ממשק האינטרנט הסטנדרטי של אידאה – IDEA WEB .
העלאת הקטלוג לאינטרנט וחשיפת האוספים הייחודיים לציבור הרחב, הייתה אבן הדרך הסופית בפרויקט מחשוב ארכיון הג'וינט.

התועלת

באמצעות מערכת IDEA Arc  של חברת אידאה מערכות מידע, מנהל ארכיון הג'וינט את המידע בסניפיו העולמיים על בסיס נתונים משותף אחד, כולל יכולות חיפוש על כל הסניפים יחד ו/או בנפרד, עם אפשרויות לחיפושים מורכבים, תוך הפעלת פונקציות לשוניות לחיפוש בטקסט מלא בתוך מסמכים טקסטואליים ו/או קבצים מצורפים.
בקטלוג האינטרנטי של הארגון ניתן כיום למצוא חומרים (מטא דתא וקבצים סרוקים) החל משנות ה 40 של המאה הקודמת ועד היום, העוסקים בשמות של פליטים ומהגרים להם סייע ארגון הג‘וינט לאחר מלחמת העולם השנייה, כולל מסמכים, תצלומים ומידע נוסף אודותיהם.
כך נהנים המשתמשים הפנימיים והחיצוניים של הארגון מנגישות מהירה, פשוטה ומרבית לחומרי הארכיון מכל מקום בעולם ובכל זמן.
חיפוש באתר המוזיאון

הטכנולוגיה

IDEA ALM, IDEA Internet module, IDEA API (Web Services), IIS Web Server, MS Sql Server, DTSearch

"רכישת והטמעת מערכת IDEA ARC אפשרה לנו לשלב את עבודתם של שני צוותי הארכיונים- בניו יורק ובירושלים, למערכת אחת קוהרנטית, ולהפוך את הטקסטים הדיגיטאלים ואוספי התצלומים שלנו לנגישים ונוחים לחיפוש עבור הקהל הרחב"
ג'פרי אדלשטיין, מנהל פרויקט הדיגיטציה, ארכיון ארגון הג'וינט העולמי

מוצרים קשורים

חזרה לרשימת הלקוחות