מוזיאון ישראל

רקע

2מוזיאון ישראלמוזיאון ישראל אשר נוסד בשנת 1965, נחשב למוסד התרבות הגדול ביותר במדינת ישראל, ונמנה עם המוזיאונים לאמנות וארכאולוגיה המובילים בעולם. האוסף האנציקלופדי של המוזיאון מוצג בארבעה אגפים: אגף בצלאל לאמנות, אגף ברונפמן לארכאולוגיה, אגף מנדל לאמנות ותרבות יהודית ואגף הנוער לחינוך לאמנות. בחללי התצוגה מצויים  למעלה מ-500,000 חפצי אמנות, ארכיאולוגיה, אתנוגרפיה ויודאיקה, המייצגים את שלל תרבויות העולם, מלפני מיליון וחצי שנים, ועד להווה. נוסף על התכניות הרבות המתקיימות בו, מוזיאון ישראל אחראי גם לניהול שני אתרים נוספים בירושלים: מוזיאון רוקפלר לארכאולוגיה אשר נבנה בשנת 1938 לצורך הצגת ממצאים ארכאולוגיים שהתגלו בארץ ישראל; ובית טיכו, המשמש כמרכז אמנות לשירות הציבור.

האתגר העסקי

לכל מחלקה אוצרותית במוזיאון ישראל מאגר משלה. במחלקות השונות (אתנוגרפיה, אמנות מודרנית, יודאיקה, תקופה פרהיסטורית ועוד) כארבעים סוגי חומר, כאשר לכל מחלקה סוג חומר נפרד לכרטיסי החפץ שלה. ב-2002 חיפש מוזיאון ישראל חברה שתוכל למחשב את אוספי המוזיאון, שהיו ממוחשבים כל אחד בתוכנה אחרת (אקסל, אקסס, אלף ועוד). בנוסף, צריך היה לאסוף את כל הרשומות כדי לנהל מערכת מונחים אנציקלופדית אחת שתכלול את כל נכסי המוזיאון הלאומי.
לאחר בחינה של מספר פתרונות, נבחרה מערכת IDEA Muse  של חברת אידאה מערכות מידע, מכיוון שהמערכת ענתה על שורה של דרישות ובהן רב לשוניות וגמישות מרבית בניהול השדות וסוגי החומר, הנחוצה לכל מחלקה.

הפיתרון

IDEA Muse – פתרון ייחודי לניהול אוספים, תצוגות ונכסים דיגיטליים במוזיאונים. המערכת כוללת את המאפיינים המתקדמים של פתרונות אידאה, המספקים לצוותים המקצועיים של כל מחלקה (ארכיון, מרכזי מידע, אוצרים, ספריה, תיקי אומנים, מחלקות שירות ועוד) כלים ניהוליים ספציפיים העונים על צרכיהם. השימוש במערכת מאפשר לעובדי המוזיאון ולמבקרים גישה מהירה ופשוטה למידע לו הם זקוקים.

היישום

הפרויקט החל בשנת 2002 וכלל הסבות מרובות ממגוון המערכות הקיימות במוזיאון, מיזוג הנתונים המבוזרים לבסיס נתונים מרכזי אחד וחלוקה לעשרות מאגרים בהתאם למגוון המחלקות במוזיאון, כאשר לכל אוצר ניתנו הרשאות קיטלוג וחיפוש במאגר המחלקות שלו בלבד.
באמצעות זאת השיגו במוזיאון את מטרותיהם לגבי מענה לצורך של האוצרים, אנשי המעבדות, הרשמים ומחלקות השירותים – לעבודה יעילה בניהול המערכת ובעדכון המידע בצורה ריכוזית. המערכת מאפשרת לכל המחלקות גישה בו-זמנית לריכוז המידע בהתאם להרשאות השימוש – לאוצרים ישנה גישה למידע ההיסטורי על שימור החפץ אשר מגיע מהמעבדות, מחלקת צילום וזכויות יוצרים מספקת מידע בהדמיה דיגיטלית, המחלקה להסברה ושיווק נותנת במהירות וביעילות תשובות עדכניות על שאלות הציבור ועוד.
בנוסף, באמצעות מערכת IDEA Muse יושמו יכולות רב לשוניות המאפשרות קטלוג של כל חפץ בעברית ובאנגלית וצפייה בו בהתאם לשפה המבוקשת ע"י משתמש הקצה.
בשנת 2010 הוטמע פרויקט נוסף – "מרכז המידע לאמנות ישראלית" העוסק בתיעוד ושימור דיגיטאלי של מורשת האמנות הישראלית. מרכז המידע כולל יצירות ותערוכות של האמנים המובילים בישראל, הן יצירות אשר נמצאות במוזיאון ישראל והן יצירות שנמצאות במוזיאונים אחרים בישראל וברחבי העולם. כמו כן, עוסק המרכז בתיעוד מידע אודות כל אמן ואמן ממאה שנות אמנות ישראלית.
כל האובייקטים במרכז המידע הינם דיגיטאליים ומוצגים באתר אינטראנט ייעודי ומעוצב – תצלומים של יצירות האמנות, קישורים למאמרים במגוון נושאים, תערוכות, סרטים ועוד.
כיום, קוטלגו כ 1,000,000 רשומות, חלקן באופן ידני וחלקן באמצעות קליטות אוטומטיות, כאשר כמעט כל מחלקות המוזיאון עושות שימוש במערכת של אידאה.

התועלת

מערכת IDEA Muse  מאפשרת קטלוג, ניהול ומעקב אחר כל פריט במוזיאון, בספרייה ובארכיונים. היכולות המתקדמות של המערכת כוללות ממשק רב לשוני, קישורים לתערוכות, מעבדות וצילומים, תצוגת רשימות המלוות בתמונת הפריט ו-50 קבוצות הרשאות לשדות שונים.
מחשוב אוספי המוזיאון העשירים והמגוונים במערכת IDEA Muse מאפשר גישה נוחה לאנשי מחקר מקצועיים מכל העולם ועריכת חיפושים בדרכים שונות – לפי שם האמן, לפי ארץ המוצא, לפי שיטת הטכניקה או כל הצלבת-מידע אחרת. כמו כן, באמצעות IDEA Muse תהליכי עבודה כגון מחקר להכנת תערוכות בין-מחלקתיות ובקשות השאלה בין מוזיאונים ברחבי העולם נעשים בצורה קלה, יעילה ומהירה.
בכך ממקמת מערכת ניהול המוזיאונים של IDEA את מוזיאון ישראל בין המוזיאונים המתקדמים ביותר בעולם מבחינה טכנולוגית.

הטכנולוגיה

IDEA Muse for museums , מודול רב לשוני, מודול אינטראנט, לוג שינויים,  DB (SQL Server), IDEA API Web Services

"המוזיאון נהנה היום ממערכת IDEA Muse  וממאגר נתונים אחד המאפשר ניהול מסודר ויעיל של אוספי המוזיאון" מסרה ד"ר קופיאצקי עליזה, מנהלת מרכז המידע לאמנות ישראלית, מוזיאון ישראל ירושלים.

מוצרים קשורים

חזרה לרשימת הלקוחות