המרכז לחקר יהדות הולנד

רקע

holland2המרכז לחקר יהדות הולנד שנוסד בשנת 1968, שוכן באוניברסיטה העברית-הר הצופים ועוסק בהיסטוריה, בתרבות ובמסורות של יהדות הולנד, כולל הספרות והאומנות של הקהילה, הן בהולנד והן מחוצה לה. מטרתו של המרכז היא לעודד וליזום מחקר מדעי הנוגע להיסטוריה היהודית-הולנדית. אוסף הספרים והארכיונים של העמותה הינו האוסף הגדול ביותר בישראל בשפה ההולנדית בתחום של יהדות הולנד ומורכב מאלפי ספרים וארכיונים אישיים, כתבי עת, מסמכים, מפות, תמונות, גזרי עיתונות וחומר אודיו-ויזואלי. אוסף הספרים כולל בין השאר, מספר הדפסים מפוארים שהודפסו על ידי מדפיסים יהודים בני המאה ה-17 מאמסטרדם וספרי יודאיקה נדירים.

הצורך

המכון לחקר יהדות הולנד ביקש להקים ספרייה אשר תכיל את הכמות העצומה של מגוון החומרים המקוטלגים בשלוש שפות: עברית, הולנדית ואנגלית, כולל חשיפה של האוספים לציבור הרחב לחיפוש באינטרנט.
עד לאותה עת עבדה הספרייה עם מערכת Access .

הפתרון

המרכז לחקר יהדות הולנד בחר במערכת IDEA Lib  של חברת אידאה מערכות מידע אשר מספקת פתרון מקצועי לניהול הספרייה, תוך תמיכה מלאה בסטנדרטים בינלאומיים. המערכת כוללת כליםמתקדמים לניהול תהליכי העבודה בספרייה כגון רכש, תזאורוס, שיתוף משאבים ומידע, יבוא ויצוא נתונים למאגרים חיצונים ומתן שירותים אישיים מקוונים למשתמשים – ב Mobile, Facebook  עמדת השאלה עצמית ותמיכה ב  Web 2.0

היישום

הפרויקט החל בפברואר 2010, וכלל הסבה ממערכת Access  של כל סוגי החומר במערכת, המקוטלגים בשלוש שפות: עברית, הולנדית ואנגלית. עוד במסגרת הפרויקט נרכש ממשק Web  לחשיפת החומרים באינטרנט, והמרכז עושה שימוש בשרותי ( ASP ) ההוסטינג של אידאה, המבוססים על חוות שרתים יעודית שהוקמה ומנוהלת על ידי מחלקת ה- IT של אידאה, המספקת שרותים מקצועיים ללקוחות החברה, כגון תחזוקת בסיס הנתונים, גיבויים, שחזורים, עדכונים ואבטחת מידע.

התועלת

כיום נהנת ספריית המכון לחקר יהדות הולנד, ממערכת מתקדמת התומכת בכל הדרישות האקדמאיות של מערכות לניהול ספריות, כולל תמיכה בסטנדרטים בינלאומיים של ספריות ( MARC/MODS, Dublin Core ו Z39.50 ). כמו כן, באמצעות ממשק ה Web המתקדם והידידותי של מערכת IDEA Lib , מאפשרת הספרייה לציבור הרחב ולחוקרים מכל רחבי העולם, גישה לכלל אוספי המכון במגוון השפות – אנגלית, עברית והולנדית.

הטכנולוגיה

מערכת IDEA Lib  לניהול ספריות, ממשק אינטרנט, מחולל דוחות Business Objects .

"היה לנו חשוב לבחור במערכת שכבר נמצאת בשימוש במרכזים נוספים העוסקים ביהדות הולנד, כמו יד ושם ולוחמי הגטאות, לצורך שיתופי פעולה עתידיים. בנוסף, מגוון סוגי החומר שבספרייה, חייבו גמישות מירבית של מערכת לניהול מידע. במערכת  IDEA Lib  מצאנו את המענה המתאים לכלל צרכי הספרייה הייחודית של המרכז"
מנהלת ספריית המכון, גב' דינה גולדשמידט

מוצרים קשורים

חזרה לרשימת הלקוחות