אורט – רשת מכללות ובתי ספר לטכנולוגייה מתקדמת ומדעים

רקע

רשת אורט העולמית היא ארגון לא פוליטי, ללא מטרות רווח. אורט פועלת ביותר מ-100 מדינות. מטרתה של רשת אורט היא למזג בין הדרישות המקצועיות והחינוכיות של תלמידים ברחבי העולם ובכך להכינם לקראת העתיד. רשת אורט ישראל כוללת כ-160 מוסדות חינוך המשרתים את כלל אוכלוסיית מדינת ישראל, יהודים, ערבים, בדואים ודרוזים ולומדים בה כ 100,000 תלמידים וסטודנטים.

הצורך

רשת אורט ישראל ביקשה למחשב את כל 60 הספריות שלה הפזורות ברחבי מוסדות הרשת בישראל. כמו כן ביקשה הרשת לאפשר לתלמידיה גישה לספריות באמצעות האינטרנט.

הפתרון

רשת אורט בחרה במערכת IDEA Lib של חברת אידיאה מערכות מידע – פתרון מקיף המיועד למחשוב ספריות. המערכת כוללת מערכת קיטלוג למספר בלתי מוגבל של כותרים, מודול לביצוע השאלות והחזרות, תמיכה במולטימדיה, מנגנון חיפוש מתקדם, מודול אינטרנטי ועוד.

היישום

בשיתוף עם מחלקת ה – IT  של רשת אורט מיחשבה אידאה את כל 60 ספריות הרשת. מבנה רשת אורט, שהינה רשת מבוזרת על כלל בתי הספר והמכללות שלה, הוביל את אנשי יחידת המחשב של אורט לפתרון של עבודה מול מרכז נתונים אחד.
משתמשי הקצה מתחברים למערכת הזמינה על גבי רשת התקשורת הפנימית של אורט המחברת את כלל מוסדות החינוך של הרשת.
הפרויקט כלל פריסה של הספריות על גבי רשת האינטרנט המאפשרת לתלמידים ומשתמשים נוספים להיכנס מרחוק לכל ספריה דרך האתר המרכזי.
בנוסף הוקמה מערכת אינטרנטית פנורמית המאפשרת חיפוש משותף על בסיסי נתונים נפרדים במערכת מרכזית אחת. באמצעותה יכולים התלמידים לבצע חיפוש על כל ספריות הרשת במקביל או על חלקן, לאתר ספרים מכל מקום ובכל זמן, בעזרת מערכת חיפוש אחת, המפנה את התלמיד לאתר הספרייה הרלוונטי – בו הוא יכול לבצע פעולות בהתאם להרשאות הגישה שנתנו לו, כגון הזמנה, הארכת השאלה, צפייה בכרטיס האישי, שמירת שאילתות ועוד.

התועלת

המערכת מסייעת למנהלי הספריות לשתף ביניהם פעולה בחשיפת המידע ולספק למשתמשים מידע איכותי במהירות ויעילות, תוך שמירה על אוטונומיה מלאה בניהול הקטלוג של כל ספרייה.
התלמידים יכולים לחפש את הספרים הרצויים תוך שימוש בחיפוש פנורמי המאפשר למשתמש חיפוש בכל 60 הספריות של הרשת. במחשבו האישי, מופיע לפני התלמיד חלון עם שדות חיפוש שונים (מחבר, שם הספר, נושא וכו'). כמו כן יכול התלמיד לבחור את שיטת החיפוש (חיפוש פשוט, חיפוש מתקדם ועוד). לאחר הזנת הערך לחיפוש בשדות הרלוונטיים מוצגת רשימת הספריות המחזיקות בספר, כולל מידע אודות זמינות הספר ועוד.
תחזוקת התשתיות וניהול המערכת מתבצעים ע"י אנשי יחידת המחשב של אורט בצורה מרכזית ובמקום אחד דבר המאפשר לבצע שדרוגים גורפים בצורה קלה ומהירה, אחידות בגרסות לכלל משתמשי המערכת, מתן תמיכה ושירות איכותיים למשתמשי הקצה בספריות ומחשוב ספריות חדשות במערכת   IDEA Lib בצורה מהירה וללא התקנה מקומית בספרית הקצה.

הטכנולוגיה

IDEA Lib לספריות עם חשיפה אינטרנטית של המידע, מודול PANORAMA לחשיפה מאוחדת של מידע מבוזר, Oracle DB, Sybase Enterprise Application Server, IIS Web Server .

הודות למערכת המאוחדת התלמידים זוכים לנגישות למאות אלפי ספרים, מידע המאוחסן על גבי דיסקים, קלטות וידאו ופריטים נוספים. את כולם ניתן למצוא ולהזמין דרך האינטרנט" אומרת לילי נאור, מנהלת מערכות המידע ברשת אורט.

מוצרים קשורים

חזרה לרשימת הלקוחות