ישראל נגלית לעין – אלבום משפחתי למדינת ישראל

רקע

shomבמסגרת פרויקט תמ"ר (תשתיות מורשת לאומית) בהובלתם של מזכיר הממשלה דאז צבי האוזר ומר ראובן פינסקי, נבחר מטעם משרד רוה"מ, ארכיון יד יצחק בן-צבי להוביל את מיזם "ישראל נגלית לעין", אשר מהותו איסוף תמונות מהקהילה, אחסונן, קטלוגן וחשיפתן לציבור הרחב באמצעות אתר אינטרנט ייעודי.
המיזם החל את דרכו בחגיגות 100 שנה לתל אביב ובמסגרתו נאספו 30 אלף תמונות ממשפחות בעיר. מוסד יד בן צבי הוסיף 50 אלף תמונות מאלבומים של משפחות ירושלמיות ובהמשך נאספו 20 אלף תמונות ממשפחות בקריית שמונה, ראש העין, שדרות וירוחם.
הפרויקט מסמל את הנחת אבן הפינה של תוכנית הממשלה להעצמת המורשת הלאומית, שבהמשכה יושם דגש על מחשוב הארכיונים ההיסטוריים הקיימים בישובים השונים, אשר נכון להיום אינם ממוחשבים.

הצורך

ארכיון יד יצחק בן צבי חיפש ספק תוכנה לצורך מחשוב מאגר התמונות, קטלוגן, מיונן, אחסונן וחשיפתן לציבור הרחב. בנוסף, הדרישה העיקרית של המיזם הייתה ממשק אינטרנטי ייעודי ומעוצב אשר יציג את כל החומר שנאסף וקוטלג, ויאפשר חיפוש חכם ותצוגה ידידותית.

הפתרון

פרויקט הקמת ארכיון התמונות האינטרנטי "ישראל הנגלית לעין", הינו פרויקט משותף של חברת אידאה מערכות מידע וחברת cdtech המתמחה בפיתוח אפליקציות אינטרנט ובניית אתרי – Web IT .
חברת אידאה מערכות מידע, סיפקה את התשתית לקטלוג ואחזור המידע באמצעות מערכת IDEA Arc  – המאפשרת ניהול מידע דינאמי, והופכת את המידע האצור בארכיון לנגיש עבור הקהל הרחב. המערכת מותאמת לארכיונים וכוללת תכונות ייחודיות כגון הורשה אוטומטית של נתונים בין רשומות מאוספים שונים, קישורים היררכיים בין הרמות השונות של המבנה האדמיניסטרטיבי בארכיון ועוד. כמו כן תומכת המערכת בסטנדרטים הבינלאומיים המקובלים בעולם הארכיונאות ( ISAD G, EAD ,ISAAR ) ומאפשרת יכולות שיתוף מידע מתקדמות בין ארכיונים שונים והתקשרויות בין מערכות שונות, המהוות בסיס להשתלבות בקטלוגים מאוחדים ופורטלים לאומיים.
חברת cdtech הייתה אחראית על פיתוח ועיצוב אתר האינטרנט הייעודי לפרויקט, המאפשר תצוגה גמישה, ידידותית ואטרקטיבית וכולל את כל הפונקציונאליות הקיימת במערכת הקטלוג והאחזור של IDEA Arc . ההתממשקות בין שתי המערכות – של IDEA Arc ושל חברת cdtech , נעשית באמצעות מודול ה API  של אידאה.

היישום

בכל ישוב הוקם מרכז תיעוד אשר בו מתועדות התמונות, נסרקות ומקוטלגות במערכת IDEA Arc . מכיוון שהפרויקט כולל איסוף רב של נתונים, ממקורות רבים וע"י פעילים המפוזרים בשטח, פותח מגנון קליטות נתונים ייחודיי המאפשר לקטלג את כל המידע מכל הערים (תמונות ומטא דתא) במערכת IDEA Arc באופן אוטומטי לחלוטין. מה שמקל על עבודת הקטלוג ומייעל את תהליכי עבודת איסוף החומר.
תהליך הקטלוג מתבצע באופן הבא: הפעילים בשטח ממלאים את פרטי הרשומות במסמך אקסל וסורקים את התמונות בבית המשפחה. לאחר מכן מועברים הנתונים – קובץ האקסל וקבצי התמונות – לידי מנהל מרכז התיעוד, אשר מעלה את הקבצים לתיקיית ה FTP בחוות השרתים (הוסטינג) של אידאה. משם, באמצעות מנגנון המזהה את הנתונים החדשים עם קבלתם, מתבצע יבוא אוטומטי למערכת IDEA Arc , הכולל הקמת פריטים חדשים וקישור של כל קבצי התמונות לרשומה המתאימה.
החומרים העיקריים המקוטלגים במערכת כוללים תמונות מאוספים משפחתיים של התושבים המקומיים, אשר ערוכות כאלבום משפחתי, כשלצדו מתועד מידע אודות התמונות עצמן וכן מידע כללי על המשפחה. האתר משמש הן ככלי עבודה לצוותים המתעדים ומקטלגים את האלבומים, והן כמאגר לאיתור מידע וצפייה בתמונות עבור הציבור הרחב.
כל מרכזי התיעוד ממוחשבים במערכת IDEA Arc ומנהלים את המידע על בסיס נתונים משותף אחד, אשר מחולק לשלושה עשר מאגרי מידע וירטואליים, כשבכל מאגר מקוטלגים אלבומי המשפחות של תושבי אותו ישוב. בכך מתאפשר לציבור הרחב לבצע חיפושים מהירים וידידותיים על כל הערים יחד או בנפרד, בקטלוג מאוחד ומעוצב בהתאם לאופי המיזם.
לצורך קבלת ביצועים מיטביים ותמיכה במרכזי התיעוד ברחבי מדינת ישראל, הותקנה המערכת בחוות השרתים המתקדמת של אידאה, והחברה מספקת עבור הפרויקט שרותי אירוח ( ASP ) מקצועיים, כגון תחזוקת בסיס הנתונים, גיבויים, שחזורים, עדכונים ואבטחת מידע.
עד כה הועלו לאוויר 13 מרכזי תיעוד בישובים: ירוחם, קריית שמונה, יד בן צבי, ראש העין, שדרות, תל אביב, מעלות, רעננה, עתלית, קריית טבעון, קריית ביאליק וראשון לציון. הפרויקט נמצא בגדילה מתמדת, ובשנים הקרובות צפויים להצטרף עוד כ 20 ישובים מכל רחבי הארץ.

התועלת

בעזרת המערכת של אידאה מתאפשר להציג את מאגר התמונות האינטרנטי בו מקוטלג החומר המקורי (תמונות ומטא דתא), בשילוב חיפושים חכמים וידידותיים, על כל הישובים יחד או על ישוב אחד בלבד. התצוגה המרשימה בממשק הייחודי מעניקה לכלל הציבור הרחב גישה לתמונות עם ניחוח ביתי, היכולות ללמד על הדרך הארוכה שעשתה מדינת ישראל גם דרך עיני המשפחה הפרטית, ומאפשרות להכיר את סיפורי החיים השונים הנרקמים בעיירות הפיתוח, בהתיישבות העובדת, בהתיישבות החדשה ובערים.

הטכנולוגיה

IDEA Arc, Hosting, API , בסיסי נתונים MS SQL , פורטל אינטרנט מקוון.

לאתר ישראל הנגלית לעין

"הכוונה לעבור עיר, עיר ולהציל תמונות בעלות ערך אדיר שהולכות לאיבוד ומתכלות. זו ההיסטוריה הלא רשמית של מדינת ישראל. אם לא נתעד את התמונות האלה הן ילכו לאיבוד. בעזרת הפרויקט הכל ישמר כמו בקפסולת זמן"
מזכיר הממשלה צבי האוזר, יוזם הפרויקט מטעם משרד ראש הממשלה

מוצרים קשורים

חזרה לרשימת הלקוחות