מכון ז'בוטינסקי

רקע

מכון ז'בוטינסקי בישראל פועל למעלה משישים שנים בטיפוח ובהפצה של מורשת זאב ז'בוטינסקי והתנועה הלאומית. במכון מנוהל ארכיון ובו מאות אלפי פריטים כגון, תעודות, מפות, דגלים, אוספי עיתונות, סרטים, קלטות וידאו, כתבי יד מקוריים של זאב ז'בוטינסקי פרסומים וצילומים מארכיונים שונים בארץ ובחו"ל, הקשורים בזאב ז'בוטינסקי, בתנועה הרוויזיוניסטית, ובמחתרות היהודיות שלחמו לשחרורה של ארץ ישראל ולהקמת מדינת ישראל. לצד הארכיון, ספריית עזר לחוקרים, מוזיאון מודרני ומדור למחקר אקדמי והוצאה לאור.

הצורך

בשנת 2004 החליטה הנהלת מכון ז'בוטינסקי להקים ארכיון ממוחשב, אשר יכיל כמות עצומה של חומרים מגוונים. עד לאותה עת עבד הארכיון עם מערכת מיחשוב מבוססת ADABAS/NATURAL  ומערכת מקבילה לניהול אוסף התמונות.

הפתרון

מכון ז'בוטינסקי בחר במערכת IDEA Arc  של חברת אידאה מערכות מידע.
IDEA Arc היא מערכת לניהול מידע דינאמי המותאמת לארכיונים, שבאמצעותה ניתן להפוך אתה מידע האצור בארכיון לנגיש עבור הקהל הרחב. המערכת כוללת תכונות ייחודיות לארכיונים כגון הורשה אוטומטית של נתונים בין רשומות מאוספים שונים, קישורים היררכיים בין הרמות השונות של המבנה האדמיניסטרטיבי בארכיון, ניהול תהליך ספר נכנסות ועוד. כמו כן תומכת המערכת בסטנדרטים הבינלאומיים המקובלים בעולם הארכיונאות
( ISAD G, EAD, ISAAR ) ומאפשרת  שימוש ביכולות שיתוף מידע מתקדמות בין ארכיונים שונים והתקשרויות בין מערכות שונות, המהוות בסיס להשתלבות בקטלוגים מאוחדים ופורטלים בינלאומיים.

היישום

הפרויקט כלל הסבה משתי תוכנות, אחת לניהול המולטימדיה ושניה לניהול המטה-דטה שלא היה מקושרות ביניהן. במהלך ההסבה בוצעה אינטגרציה בין שני מאגרי המידע ונוצרו הקישורים המתאימים בין הדטה והמטה-דטה.
עוד במסגרת הפרויקט בוצע מיפוי למסמכים ולפריטים הארכיונים ע"פ הקטגוריות השונות, והמידע בארכיון חולק לאחד עשר מאגרי מידע בהתאם למבנה החומרים. כמו כן נסרקו מסמכי הארכיון כדי לאפשר את הצגתם באמצעות תיאור מילולי וכן באמצעות צילום חזותי.
לצורך הנגשת החומרים לציבור הרחב, נבנה עבור הארכיון אתר יחודי הכולל ממשק אינטרנט יעודי למכון עם מגוון רב של סוגי חיפושים כולל דפדוף חופשי במבנה הארכיון. האתר נבנה בשיתוף פעולה עם חברה צד שלישי אשר התממשקה למודול ה API של אידאה ובכך מוצג המידע הארכיונאי המנוהל בבסיס הנתונים של אידאה בצורה מעוצבת כחלק מהאתר התדמיתי של הארכיון.
הקמת האתר הייחודי כללה גם פרויקט המרה של כל אוסף התצלומים והתקנת VIEWER  באתר המכון לצורך הצגה של מספר תצלומים המקושרים לפריט. ההמרה התבצעה תוך שמירה על כל הסטנדרטים של נפחי הקבצים והתקנת סימן מים על כל תצלום. לאחר מכן, באמצעות תוכנית קליטת נתונים ייחודית, קושרו הקבצים מחדש למסמכיהם המקוריים באופן אוטומטי.

התועלת

כיום מקטלג ארכיון מכון ז'בוטינסקי את אוספיו בהתאם לקטלוג המקצועי המקובל בעולם הארכיונאות, מה שמאפשר הצגת אוספיו בהתאם למבנה ההיררכי בו בנויים מאגרי המידע, ולמשתמשי הקצה לשוטט באופן חופשי בקטלוג ולאתר את הפריטים הרצויים ביתר קלות.
כמו כן אתר האינטרנט שהקימה אידאה עבור המכון לשימוש אנשי המחקר והציבור הרחב, מאפשר ביצוע של חיפושים פשוטים ומורכבים על פי חתכים שונים של מאגרי המידע בארכיון ובמוזיאון, הזמנת צילומים מהמגוון הרחב של התצלומים הקיים במאגרי המידע, צפייה וקריאה של המאמרים והמחקרים שהמכון מוציא לאור ישירות מהאתר ואף לראות את המיקום הפיזי המדוייק של כל מסמך.

הטכנולוגיה

IDEA Arc  – מערכת ממוחשבת מקיפה לניהול ארכיונים, פורטל אינטרנט מקוון ובסיס נתונים MS SQL .

לאתר מכון ז'בוטינסקי

"המטרה שלנו היא להעמיד לרשות קהל המבקרים גישה לחומר הארכיוני, לספרים ולקטלוג הממוחשב הכולל תמציות מפורטות" מסרה אמירה שטרן, מנהלת הארכיון

מוצרים קשורים

חזרה לרשימת הלקוחות