מרכז הספר והספריות בישראל – קטלוג הספרים הישראלי

רקע


Screenshot_3מרכז הספר והספריות בישראל הוא גוף ללא כוונות רווח הדואג לאינטרסים המשותפים של כל הספריות הציבוריות בישראל. מרכז הספר והספריות מספק זה 35 שנה ברציפות שירותים ומוצרים המופצים היום ליותר מ- 5,000 ספריות וארגונים בכל רחבי הארץ.
המרכז מציע עדכון מקצועי מתמיד באמצעות צוות האמון על מתן מענה ופתרון לכל צורך. מטרות המרכז: לקדם ולטפח את הספריות, הספרנות, המידענות ותרבות הספר והקריאה בארץ. התמחות במתן שירות מקצועי לספריות, לספרנים, לעוסקים בתחום המידע ולענף המו"לות. ייזום מפעלי ספרות לעידוד היצירה הספרותית והיוצרים בישראל, המצויים במרכז השיח התרבותי בארץ.

הצורך

מרכז הספר והספריות בישראל שאף להקים פורטל אינטרנטי אשר יציג את כל הספרים שיוצאים לאור בעברית וישרת את ציבור אוהבי הספר ואת כלל הספריות הציבוריות בישראל. מטרתו העיקרית של הפורטל הינה לאפשר לספריות הציבוריות קליטת נתוני הספרים ישירות לקטלוג שלהם, כולל מטא דתא ותמונות ובכך לייעל ולהקל על עבודת הקטלוג של הספריות.
בהתאם לחזון זה, בתהליך בחירת הפתרונות הושם דגש רב על מערכת שתאפשר הצגת הקטלוג בממשק אינטרנט מתקדם הכולל מאפייני Web 2.0 , שתכלול אפשרויות יבוא/יצוא נתונים מ/למערכות אחרות ובסטנדרטים המקובלים בעולם הספריות, שתיתן מענה לתהליכי העבודה במרכז כמו ניהול תהליך העברת ספרים ללקטורים ועד רכישתם ובנוסף, נדרשה מערכת גמישה שתאפשר ניהול של ספרים לצד ניהול לקוחות וספקים בבסיס נתונים מרכזי.

הפתרון

"מרכז הספר והספריות בישראל" בחר במערכת IDEA Lib של חברת אידיאה מערכות מידע- פתרון מקצועי לניהול ספרייה, תוך תמיכה מלאה בסטנדרטים בינלאומיים. המערכת כוללת כלים מתקדמים לניהול תהליכי העבודה בספרייה כגון רכש, תזאורוס, שיתוף משאבים ומידע, יבוא ויצוא נתונים למאגרים חיצונים ומתן שירותים אישיים מקוונים למשתמשים – ב Mobile, Facebook ותמיכה במאפייני Web 2.0

היישום

הפרויקט כלל הקמת הפורטל האינטרנטי –  "קטלוג הספרים הישראלי" ובו למעלה מ 110,000 כותרים בעברית בכל התחומים: ספרות יפה, ספרי ילדים, ספרים קוליים וספרי עיון. לקטלוג נוספים מדי שנה 3,000 ספרים חדשים והוא כולל עשרות אלפי סריקות מצולמות של כריכות הספרים.
כל ספר מקוטלג לפי כללי קטלוג בינלאומיים, מיון לפי "תקציר המיון העשרוני" של דיואי וקישור לנושאים מתוך התזאורוס שפותח במרכז הספר והספריות. הקטלוג מכיל פרטים על הספר, הסופר ההוצאה, התכנים, תגיות ומילות מפתח, לצד מידע רב נוסף על כל ספר וסופר.
בין השאר פותחו לצורך הקטלוג מגוון יישומים ומאפייני Web 2.0 המשרתים את הציבור הרחב, כגון ביקורות, המלצות, דרוג ספרים, הוספת תחומי עניין, יצירת סל אישי, פרופיל אישי, שאילתות אישיות ועוד.
עוד במסגרת הפרויקט בוצעו הסבות נתונים ממערכת תופ דוס לקטלוג "מרכז הספר והספריות" ונבנו תבניות קטלוג ושדות מתאימים לצרכי המרכז ולמגוון החומרים הייחודיים בו, כגון מנויים, תזאורוס, לקוחות, ספקים ועוד.
כמו כן, נבנה ממשק המאפשר העברת עדכוני הקטלוג הראשי לספריות הציבוריות על ידי יצוא קובץ מהמערכת של "מרכז הספר והספריות", המרתו וקליטתו באופן אוטומטי בתוכנות של הספריות הציבוריות ללא תלות במערכת לניהול ספרייה המותקנת אצלם (מערכות הספרייה התומכות בממשק Z39.50 ). העברת נתוני הקטלוג כוללים את המטא דתא ואת קבצי המדיה וכל ספרייה יכולה לקבוע אילו שדות רלוונטיים עבורה.

התועלת

"קטלוג הספרים הישראלי" משרת את כלל הספריות הציבוריות בישראל ואת ציבור אוהבי הספר ומציע מגוון של שירותים מקוונים למשתמשי הקצה; יכולת להתעדכן בספרים חדשים, צפייה בכריכה הקדמית והאחורית של כל ספר חדש, עיון בתקצירים, יצירת שאילתות אישיות בתחומי עניין שונים ובניית סל אישי.
הקטלוג מותאם לכל התוכנות המוכרות לניהול ספריה ומאפשר לכל הספריות לקלוט את הנתונים באופן מלא לקטלוג המקומי. בכך מתאפשרים חיסכון בזמן קטלוג ובמשאבי כוח אדם בספריות הציבוריות.

הטכנולוגיה

I portal project, Hosting, MS Sql Server, API

"הושקעו כסף ועבודות פיתוח יסודיות ביצירת הקטלוג המקיף והמתקדם ביותר לשרות הציבור. השקענו בטכנולוגיה המתקדמת של אידאה ואנו בטוחים שקהל הקוראים יפיק תועלת רבה מהקטלוג החדש. מדובר על הקטלוג החשוב ביותר שקיים בתחום הספריות הציבוריות בישראל ועתה הוא יכול להביא תועלת לכל אזרח בישראל בזכות האתר החדש" שמואל שם טוב מנכ"ל מרכז ההדרכה לשעבר

מוצרים קשורים

חזרה לרשימת הלקוחות