ידע לכל – הנגשת קטלוג המידע

ידע הוא זכות בסיסית! לכן, על כל הפלטפורמות הדיגיטליות להטמיע את תפיסת נגישות המידע בכל סביבה וירטואלית המכילה מידע בעל חשיבות היסטורית, מידענית ואף יום-יומית.

החל מאוקטובר 2017 תיכנס לתוקף תקנת הנגשת אתרי האינטרנט במלואה ותחול על כל אתרי האינטרנט, ישנים כחדשים.

מהי נגישות באינטרנט, על פי משרד המשפטים?

"אתר מונגש לפי תקנות הנגישות לשירות הוא אתר שבו בוצעו התאמות לפי תקן ישראלי 5568. התקן הישראלי הינו אימוץ של הנחיות בינלאומיות – הנחיות נגישות לתכני אינטרנט Web Content Accessibility Guidelines  של ארגון ה W3C  הבינלאומי. התאמות הנגישות מאפשרות לאנשים עם מוגבלויות שונות כגון עיוורים ומוגבלי ראיה, אנשים עם מוגבלות פיזית המתקשים להפעיל את ידיהם, אנשים עם מוגבלויות קוגניטיביות כגון דיסלקציה והפרעות קשב וריכוז, אנשים עם מוגבלות שמיעה ואנשים עם מוגבלויות אחרות, לעשות שימוש אפקטיבי בשירותים ובמידע המוצעים באתר".

למקור הציטוט וקריאה מעמיקה באתר נציבות שיוון זכויות לאנשים בעלי מוגבלויות באתר משרד המשפטים – בקישור כאן.
להרחבה ועיון בתו התקן של מכון התקנים הישראלי אשר קובע מהם קווים מנחים לנגישות תכנים באינטרנט – בקישור כאן.

תפיסת הנגישות בקטלוגים ובאתרי אידאה

הקטלוגים ואתרי האינטרנט של אידאה הינם עומדים בתקני הנגישות ברמה AA .
על מנת לבצע את תהליך ההתאמה לתקן ולאפשר לאנשים עם מוגבלות, לאנשים מבוגרים ולכל המתקשים בהפעלת אתר אינטרנט, לגלוש באותה רמה של יעילות והנאה ככל הגולשים בקטלוגים של ספריות אידאה, חתמה חברת אידאה על הסכם שיתוף פעולה עם חברת " A-2-Z  שיווק ונגישות באינטרנט" מהחברות המובילות בארץ בתחום הנגישות באינטרנט ובוצע תהליך מקיף להתאמה מלאה של מוצרי אידאה האינטרנטיים לתקני הנגישות ברמה AA .

1

במסגרת התהליך נבנה תפריט נגישות חדש, שהוטמע בקטלוג אידאה האינטרנטי הכולל את כל האלמנטים הנדרשים לעמידה בתו תקן AA , כגון שליטה על צבעי וגווני המסך, שליטה בגודל הפונט ובמגדילי מסך, תיוג של תוכן שאינו טקסטואלי, טפסים נגישים, התאמה לדפדפנים השונים, נגישות של טקסטים של הקישורים, תמיכה בתוכנת הקראת מסך ועוד.

screenshot_1

כיום, בגרסה 8.2 , קטלוג אידאה נגיש ומותאם לכלל הקבוצות באוכלוסייה. התפריט החדש מאפשר לאנשים בעלי מוגבלויות, עצמאות מלאה בחיפוש המידע וביצוע של פעולות אישיות ובכך הם זוכים להפיק ממנו את התועלת המרבית.

לסיכום, נגישות המידע היא המחויבות החברתית של כולנו ואנו עושים הכל כדי להמשיך ולספק ללקוחותינו תוצרים ברמה הגבוהה ביותר וכעת גם ניתן לחשוף את התכנים – הספרים, התמונות, הסיפורים ופריטים היסטוריים בקטלוג המידע באופן שווה לכלל האוכלוסייה.

תמונה בכותרת: CC BY 2.0